בלוג

12 טיפים איך לשרוד את ימי הבידוד בחיק המשפחה.

28/03/2020

ימים מאתגרים עוברים על כוחותינו. אז בתור אחת שהעבירה שעות וימים לבד עם הילדים, הייתי רוצה לתרום את שני הסנט שלי למצב.

1. קבלי את הילדים תמיד עם חיוך. תמיד בשמחה. תמיד באהבה. בין אם זה בבוקר, ובין אם זה כשהם מפריעים לך בקפה במטבח.

2. אל תתעסקי עם הדברים הקטנים. הם לא חשובים עכשיו. בחרי היטב על מה להעיר ועל מה פשוט להחליק.

3. הומור- גם איתם וגם עם עצמך. ברגעים קשים- פתחי איזה סטאנד אפ או כל דבר שממש גורם לך לצחוק.

4. לוח זמנים ושגרה- הרבה מדברים על זה, אבל לדעתי קצת מפספסים את המטרה. במקום לקבוע לו”ז ולשמור על שגרת פעילות- הגדירי לו”ז לזמנים בהם אין פעילות. למשל- בין שתיים לארבע המטבח סגור. הכיני מראש נשנושים במקרר. מי שרוצה- שינשנש או שיכין לעצמו. מי שמכין לעצמו נדרש גם לנקות ולשטוף את הכלים בהם השתמש. למשל, ביום שלישי אין כביסה. למשל, מחמש עד שש אמא נותנת זמן אישי לאחד מהילדים, בסבב. וכו’.

5. תורנות- אם הילדים גדולים מספיק הגדירו שגרת תורנות קפדנית. שבו כולכם ביחד ובדקו מה כל אחד מכם מוכן לעשות בכיף. אחר כך טפלו במטלות שאף אחד לא רוצה לעשות- אצלנו עובדת שיטת ה’יום היא יום היא’. מצאו ביחד את הנוסחה שעובדת. אגב, זה גם יכול לכלול ‘תרומה לקהילה’ בסגנון מי מכין היום לאמא קפה בלי שהיא תבקש..

6. הגדירו בבית פינות פרטיות ואישיות לכל אחד מבני המשפחה. גם עבור המבוגרים וגם עבור כל אחד מהילדים, אם אפשרי. זה יכול להיות אוהל בסלון, או כל אילתור אחר שעובד. הילדים גם ישמחו להקים את זה..

7. אסקפיזם- חובה לאוורר את הנפש. סגרי אינטרנט וטלויזיה. בלי צפצופים בלי חדשות בלי סטטיסטיקות. שימי מוזיקה, צאי לסיור וירטואלי במטרופוליטן, פתרי תשבץ, סודוקו, שקעי בספר או כל דבר אחר שאף אחד לא קורא לו ‘מדיטציה’ אבל הוא בעצם כן, קצת..

כמה שיותר- ככה יותר טוב.

8. שיחת מבוגרים- אין לתאר כמה זה עוזר. כדאי להקפיד לפחות פעם ביום לנהל שיחה אמיתית עם חבר.ה. גם שיחה קלילה ושטחית. במיוחד שיחה קלילה ושטחית.

9. זמן לעצמך- אם אפשרי, כמובן, קבעי זמן לעצמך מראש. אל תסתפקי ב’לגנוב’ זמן כשהוא מגיע במקרה. ואל תקראי למקלחת ‘זמן לעצמי’. אלא קבעי אותו מראש. הידיעה שבקרוב תקבלי שעה לעצמך תקל עלייך גם ברגעים קשים.

10. נצלי פעילויות עם הילדים כדי לאוורר את עצמך גם- משחקי דמיון הם דרך מצויינת לאפשר לאמא להפליג בעצמה על כנפי הדמיון. עופי על זה. שעת ציור עם הילדים יכולה להיות נהדרת אם תצטרפי ותציירי בעצמך כל מה שבא לך, כל מה שאת חולמת עליו או כל מה שאת מאחלת לעצמך.

11. למדי משהו חדש- כן, אני יודעת שקשה לחשוב בבהירות בימים אלה. אבל אם את מצליחה- מצאי משהו חדש ללמוד. אבל ממש חדש. ממש מהבסיס. זה יחדיר בך תחושת מסוגלות ותשוקה מסוג אחר, שתפיח בך חיים, אני מבטיחה. אני, למשל, לומדת יחד עם רני בתי, לקרא לכתוב ולדבר רוסית ?. וזה נפלא!

12. וטיפ אחרון: תני דוגמא אישית. עשי מחוות קטנות לאלה שבסביבתך. בן הזוג והילדים. מתוך אהבה ורוחב לב בלי פנקסנות. זרעי זרעים. הם ינבטו בסוף.

haleli