מאיפה הכסף

מה מונע מאנשים פשוט לצאת ולהגשים את החלום שלהם? רק דבר אחד..

29/11/2012

כבר למעלה מחמש שנים שאני מטיילת וגרה בכל מיני מקומות בעולם. למעלה מארבע שנים שאני עושה את זה לבד, עם שלושה ילדים. אירופה, הודו, נפאל, וייטנאם, תאילנד.. במטוסים, ברכבות, באופנועים, על גגות של אוטובוסים.

שחינו בנהרות, השתזפנו על חופי ים שתינו מיץ מקוקום טרי. טיפסנו על ההימלאיה לא פעם ולא פעמיים..פגשנו אנשים מדהימים, חכמים, מטורפים ויפים..

ראינו קצה קצהו, שבריר מזערי מיופיו הנפלא של העולם הזה.

והתאהבנו בהכל.

היינו מאושרים. היינו עצובים. התגעגענו. השתעממנו. התרגשנו. נפעמנו. היה לנו קררררר היה לנו חםםםםםםם. חיינו בסטייל וחיינו בלי חשמל ובלי מים.

למדנו המון. על העולם. על תרבויות. שפות. מנהגים. מאכלים. שמענו סיפורים מכל העולם. למדנו על עצמנו. ועל אחרים. למדנו על כסף ועל חיים. על אהבה. על שמחה..

למדנו איך לבחור את הפפאיה הכי טעימה. למדנו איך משיגים כל דבר בהודו (לא, לא עם כסף). למדנו איך אומרים ‘אני אוהב אותך’ בנפאלית. איך מגיעים מכאן לשם בכל מקום בעולם.

למדנו לסמוך על החיים ועל אנשים ועל העולם. ובעיקר למדנו לסמוך על עצמנו. כן. גם בתי בת התשע.

פגשנו כל כך הרבה אהבה..

היינו חולים.

פחדנו נורא.

דאגנו.

אבל לא התחרטנו לרגע. מכל החששות החרדות ההתלבטויות לא נותר זכר. כי החיים קצרים והחיים הם עכשיו ולא ‘אחרי שהילדים יגדלו’ ולא ‘כשיהיה כסף’ ולא ‘כשיותר יתאים’.

הכל תירוצים.

היום, אחרי עשרות מיילים שכתבו לי עשרות חולמים, ואחרי עשרות אלפי כניסות לאתר. היום, אחרי ששמעתי עשרות קולות רועדים מעברו השני של הקו, מזילים דמעה ומשתפים בבעירה הזאת שמתחבאת להם בבטן לצאת, לחוות, להגשים. היום אני יכולה להגיד שאין אף תירוץ שיכול באמת לשכנע.

אף תירוץ פרט לאחד.

אז מה הדבר היחיד שיכול למנוע מאנשים לצאת ולהגשים את החלום שלהם?

כסף.

וקשה לי לכתוב את זה כי אף פעם לא האמנתי שכסף צריך להיות מגבלה למשהו. ואם יש מישהו שמאמין שאפשר להיות מאושר גם בלי כסף זו אני. ואם יש מישהו שהצליח לעשות את זה, גם בחיי השגרה הקשים והתובעניים בארץ- זו אני.

ובכל זאת, צר לי לומר אבל באמת שכשיוצאים לטיול מהסוג הזה חשוב שתהיה הכנסה קבועה וסבירה. לא צריך הרבה. ממש לא. אפשר לחיות נפלא גם ב-10$ לאדם ליום. ואפילו פחות.

וחשוב לי לומר שאמנם כסף הוא תירוץ מוצלח אבל גם הוא לא ישכנע אותי. ואם תכתבו לי מייל ותגידו שאתם רוצים להתחיל לתכנן את המסע שלכם אבל אין לכם כסף אני אתן לכם בראש ואחר כך אתן לכם רשימה של מקורות הכנסה ושל דרכים בהן תוכלו להשתמש כדי למחוק את התירוץ הזה מהרשימה.

זה רק עשוי לקחת קצת זמן. זה הכל.

אז כן. כסף יכול למנוע מאנשים לצאת ולהגשים את החלום. אבל כסף, שלא כמו תירוצים אחרים, הוא בר השגה, והיום יותר מתמיד אפשר להרוויח די והותר ולצאת לטייל בעוד הכסף ממשיך לזרום כמעט בלי שום התערבות.

יש לי עוד הרבה חלומות והרבה מקומות בהם הייתי רוצה לבקר. ולא אל כולם אני יכולה להגיע כרגע  אבל אני עובדת על זה.

כי החיים קצרים והחיים הם עכשיו.

אז במקום לנסות לכבות את האש הבוערת בחזה ולדחות אותה לזמן ‘מתאים יותר’, פשוט כתבו אלי. כתבו. ותנו לאש שבפנים לנצח.

haleli