משפחות מטיילות

טיול קינון- NESTING TRAVEL

02/07/2019

כשאנשים חושבים על טיול הם בדרך כלל מדמיינים את עצמם בתנועה. הם רואים מזוודה או לפחות תרמיל גדול, שממנו משתלשל שק שינה ספוג חוויות, הם רואים ימים של התרגשות והרפתקאות בלתי פוסקות. הם רואים חלונות ראווה מפתים ושקיות עם לוגו בשפה זרה, מדיפות ריח גבינות ויין ובשמים. הם רואים מטוסים ורכבות וסירות..

וזאת הסיבה שלפעמים קשה לי מאוד להסביר את סגנון הטיול שאנחנו בחרנו בו. לאנשים פשוט קשה להתמודד איתו, כי הוא לא מתחבר להם בראש עם האסוציאציות הבסיסיות שתחת הערך ‘טיול’.

אנחנו מטיילים בשיטת ה’נסטינג’. זה אומר שאנחנו מתמקמים במקום אחד בכל פעם, למשך תקופה ארוכה. מקננים. הטיול שלנו הוא טיול לעומק, הרבה מעבר לחווית התיירות.

אנחנו לא מחפשים את האטרקציות התיירותיות בהכרח, אלא את החוויה האמיתית יותר. בדרך כלל אנחנו לא קונים ספר הדרכה למקום אליו אנחנו מגיעים, אלא מעדיפים להכיר אותו בעצמנו, בלי דיעה קדומה. ללמוד עלאורחות החיים, התרבות, המנהגים, השגרה דרך מפגש עם היומיום של המקום, ושאלות שאנחנו שואלים את המקומיים.

בטיול ‘נסטינג’ המפגש עם המקומיים ועם טיילים אחרים חוצה את גבולות ה’תייר’ והופך לקשר אישי ועמוק. ויש לזה הרבה מאוד השלכות.

כשהילדים למדו על בודהיזם והיו להם שאלות שלא הופיעו באינטרנט (למה הילדים היום מחפשים את כל התשובות באינטרנט?) הם פשוט ירדו לרחוב ותפסו כמה נזירים לשיחה. בסוף השיחה הם חזרו נרגשים ויודעים יותר, עם שלושה חברים חדשים שהזמינו אותם אליהם למנזר. וכשבאנו לבקר אותם, הם ערכו לנו את הסיור המלא, והסבירו וכיבדו בתה ובלחם מיוחד ומאז אנחנו מבקרים שם לעתים תכופות. אלה הן החוויות המתאפשרות רק בסגנון טיול כזה, ואותן אנחנו הכי אוהבים :-).

איך אנחנו מחליטים איפה לקנן?

אנחנו משתדלים למצוא מקום שמושך ומסקרן אותנו מבחינת נוף טבעי ואנושי. אנחנו מסתכלים על עונות השנה והאם הוא מתאים לכך. אנחנו מסתכלים על הרמה התברואתית של המקום, האם קיימים בו שירותי רפואה כשלהם, ומהן המחלות הנפוצות, אם בכלל. אנחנו בודקים אותו מבחינה כלכלית- האם המחיה יקרה בו או לא. ולבסוף, כיון שאני עובדת באמצעות האינטרנט- גם את איכות הרשת.

אבל נסטינג הוא אפשרי בכל מקום. לא חייבים להחליט מראש על מקום מסויים. אפשר להגיע, ולראות בשטח מה מתאים, מה לא. מתי כיף להשאר ומתי נכון יותר לעבור. כשהגענו לפיליפינים לקח לנו כמה שבועות עד שמצאנו את פיסת גן העדן שלנו, שבה גרנו כמעט חמישה חודשים.

איפה אנחנו גרים?

זה מאוד תלוי. באירופה בחרנו לגור בדירות שכורות, כיוון שהמחיה יקרה והעדפנו לבשל בבית ולחסוך את עלות המלון. מעבר לכך, יש משהו מאוד נוח בבית אמיתי. בחרנו לגור בשוליים של איזור יפה, כך עלות המגורים נמוכה בהרבה מהעלות של מגורים במרכז. באירופה מרכזי התיירות עמוסים והמוניים ורועשים, והמחירים יקרים ללא כל סיבה (הפיצה בעיירה בה גרנו היתה טעימה בדיוק כמו בפירנצה רק זולה בהרבה).

,במזרח, למשל, אנחנו גרים במלונות או בגסטהאוסים, לפעמים במרכז הסצינה התיירותית, לפעמים קצת בצד. וכך, במקום לטייל בכל העולם, העולם בא לבקר אותנו. אנחנו פוגשים אנשים מכל העולם, שומעים את כלהשפות, ושומעים סיפורים מרתקים מכל המקומות בעולם. כל זה בלי לצאת מהמסעדה :-).

איך הילדים מסתדרים?

בשיטת ה’נסטינג’, אנחנו בעצם יוצרים להם שגרה ותחושה קבועה יותר. בסגנונות טיול אחרים נמצאים רוב הזמן בתנועה, שקצת מערערת את הילדים כאשר היא נמשכת תקופה ארוכה. בסגנון הנסטינג הם גרים באותו מקום, באותה שכונה שהופכת לאט לאט למוכרת. אנחנו אוכלים באותן מסעדות כל יום, פוגשים את אותם חברים בכל יום, יוצאים לסיורים באזור, הולכים לחוגים. מעין חממה נעימה.

היתרונות של הנסטינג הם רבים מאוד. למשל, אין לי ספק שזוהי אחת הדרכים המוצלחות ביותר לחיסכון בעלויות טיול. ההיכרות האישית שלנו עם כל האנשים שמקיפים את השגרה שלנו, מאפשרת לנו לזכות במחירים נמוכים במיוחד. למשל, כשגרנו בטוסקנה, הידידות שלנו עם בעלי הבית גרמה לכך שהתשלום עבור שכר הדירה ירד בחצי. בפוקרה, נפאל, בעלי המלון הורידו לנו את המחיר בעצמם, ללא כל התמקחות מצדנו. יכולנו להשתמש במכונת הכביסה שלהם, במטבח שלהם, קנינו מים בגלונים גדולים ועוד הרבה מאוד דברים קטנים שיצרו בסופו של דבר חיסכון עצום. כך גם בוויטנאם ולמעשה בכל מקום בו בחרנו לשהות תקופה ארוכה.

יתרון נוסף הוא ההשתתפות בשגרה המקומית, על כל צבעיה. אם זה ללמוד איך לאכול עם הידיים בנפאל (ככה הם אוכלים) ואם זה להכיר את השירים המככבים במצעדי הפזמונים המקומיים. לקבל הזמנה לטקס אירוסין, לחתונה, לחגיגות במנזר בודהיסטי. או, להבדיל, ללוות חברה שאביה נפטר בכל טקסי האבל הנפאליים. חווית ההיכרות האישית היא אחרת מהחוויה התיירותית, כאשר אתה מגיע לראות חתונה של אדם זר. עבורנו היו אלה חברים, וזה הפך את כל העניין לשונה לחלוטין.

אנחנו שומעים את הסיפורים של חברינו המקומיים על החיים שלהם, על שיטת החינוך, על הלימודים בבית הספר, פוליטיקה, הסטוריה, כסף ועוד המון נושאים. בחלקם אנחנו מגלים כמה כולנו בעצם דומים, ובחלקם אנחנומגלים תפיסה שונה לחלוטין מהתפיסה שלנו.

אנחנו מבלים איתם בביתם ובמטבח שלהם ולומדים את אורחות החיים והמנהגים שלהם, כמו גם את הטעמים ואת דרכי הבישול המסורתיות. אנחנו פוגשים חברים לחיים ויודעים שכאשר נחזור לבקר במקומות הללו, תמיד יהיה מי שיקבל אותנו בחום ובשמחה.

נסטינג לטווח קצר:

רוב המשפחות לא יכולות להרשות לעצמן לצאת לטיולים ארוכי טווח בני חודשים ספורים או שנים. אבל נסטינג היא דרך טיול שיכולה להתקיים נפלא גם כשהזמן קצר. בטוסקנה שהינו שלושה שבועות בלבד, אבל יצרנו קשרים וחברויות שהולכות איתנו עד היום והכרנו לעומק את המקום בו גרנו . בסין שהינו תקופה של שבועיים בעיר צ’נגדו, ובתקופה זו כבר מצאנו מסעדה אליה הלכנו כל יום (וכך גם נחשפנו באופן אישי למטבח הסיני, והפכנו שותפים לבישול וגם מצאנו חברים). ובאכסניה בה התגוררנו גילינו ממש עולם ומלואו. חגגנו עם חברים מסיבת יומולדת של הבת שלנו, יצאנו איתם לטיולים בעיר, ושיחקנו הרבה משחקים סיניים מסורתיים. פגשנו חברים מכל העולם. כל אלה הפכו את הביקור בעיר הקסומה הזאת, לחוויה שהיא הרבה יותר מרשימה של אתרי תיירות.

העקרונות של הנסטינג הם פשוטים. התמקמו במקום אחד. שמרו על קביעות. היו פתוחים לפגוש את כל מה שיש למקום להציע (ושכחו מרשימת ה’אטרקציות’). חקרו אותו לאט, בשלוה ובאהבה.

נסטינג תוך כדי תנועה:

ועוד מילה לסיום, מתוך נסיון של 11 שנים בסגנון הטיול הזה. בלי לדעת מה יהיו ההשלכות של סגנון הטיול הזה על העתיד, מה שהדרך הזאת גרמה היא שכולנו למעשה למדנו תבנית של טיול שכבר כל כך מוטעמת בנו, שאנחנו מתנהלים לפיה כבר בלי לשים לב, ובכל מקום אליו אנחנו מגיעים. ראיתי את זה מצורה מאוד ברורה במסע היבשתי שעשינו מנפאל עד תאילנד, וגם בביקורינו באירופה השנה. בכל מקום אליו הגענו, גם אם היינו בתנועה, ועצרנו רק ליומיים-שלושה, עשינו חברים, הכרנו את השכונה, את האוכל, יצרנו את הפינה הידידותית והחמה שלנו. 

haleli